Ar-Ge ve İnovasyonda Arzla Talebi Buluşturuyorlar!

Ar-Ge ve İnovasyonda Arzla Talebi Buluşturuyorlar!
Thursday, 08 June,2023

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinden Findaso, Türkiye’nin ilk Ar-Ge ve inovasyon platformu olma iddiasında. Platform hakkında bilgi veren Proje Yöneticisi Ayşe Kılıç Aktoprak, geleneksel yöntemlerin hem zaman ve efor kaybına hem de yüksek maliyetlere yol açtığını belirterek, Findaso olarak sistemlerinde talepleri oluşturan ‘çözüm arayanlar’ ile taleplere hizmet verecek uzmanlığa sahip ‘çözüm sağlayanlar’ın saniyeler içinde eşleştirildiğini söyledi. Aktoprak, tek seferde sanayi ve hizmet kuruluşları, akademisyenler, laboratuvarlar ve Ar-Ge kuruluşları, serbest çalışanlar ve inovatörler olmak üzere 4 kategoriden çoklu aday bulma imkanı sunduklarını da kaydetti.


MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR

Findaso platformunun sağladığı bir diğer önemli avantaja da dikkat çeken Aktoprak, işbirliği araştırması yapan kişilerin derin düzeyde bilgi sahibi olmasalar dahi, yapay zeka ve algoritmik eşleştirme sayesinde sadece basit bir soru setini cevaplayarak, kendilerine uygun yetenek setine sahip çözüm sağlayanlara ulaşma imkanı olduğunu söyledi. Aktoprak, böylelikle yüksek vasıflı işbirliklerinin en kısa sürede en az efor ve maliyet ile oluştuğunun da altını çizdi.


YENİLİKÇİLİK VİZYONU

Aktoprak, platformun vizyonunu ise şöyle anlattı: “Teknoloji transfer ofisleri, teknoparklar, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarına özgü geliştirmekte olduğumuz yönetim paneli ile bünyelerindeki firma, uzman ve üye havuzu tamamen dijital ortama taşınarak, hem kurum içi ve kurum dışı işbirliklerinin yönetilebileceği hem de veri tabanında farklı filtreleme seçenekleriyle gruplandırma ve düzenlemelerin yapılabileceği tamamen yenilikçi bir platformun kazandırılmasını amaçlıyoruz.”


İŞBİRLİKLERİNİ ARTIRACAK

Bu yıl en büyük hedeflerini ise platformdaki ulusal ve uluslararası işbirliklerini artırmak olarak belirlediklerini vurgulayan Aktoprak, “Kullanıcılardan gelen talep ve geri bildirimlerle platforma sürekli yeni özellikler eklemeye ve daha da işlevsel hale getirmek için sürekli çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’de ilk Ar-Ge ve inovasyon platformu olarak yola çıktık ve 5 yılın sonunda pek çok farklı sektör kümesinde global ölçekte en çok tercih edilen platform olmayı hedefliyoruz” dedi.


9 FARKLI SEKTÖR

Hedef kitleleri arasında üretim ve hizmet endüstrisi, startuplar, küçük işletmeler, büyük organizasyonlar ve uzmanlar olduğunu belirten Aktoprak, “Findaso platformu olarak 9 farklı sektör kümesine teknolojik çözüm ortağı, araştırmacı ortak, laboratuvar hizmeti, danışmanlık hizmeti ya da ticarileştirme ortağı hizmeti sunuyoruz” diye konuştu. Findaso’nun bilim, teknoloji ve Ar-Ge alanında enerji, kimya, malzeme, çevre, geri dönüşüm, biyoteknoloji, tıp, tarım, gıda, tekstil, endüstriyel tasarım, elektronik, bilişim, yazılım gibi birçok sektörde kullanılabileceğini vurgulayan Aktoprak, kullanıcıların Findaso’da üyelik oluşturmasının ücretsiz olduğunu, platform üzerinden talep paylaşmak ya da eşleşen taleplere teklif göndermek isterlerse farklı fiyatlardaki üyelik paketlerinden satın almaları gerektiğini de söyledi.


MELEK YATIRIMCI DESTEĞİ

2021 yılının eylül ayında 3 melek yatırımcıdan destek alarak pre-seed yatırım turunu kapattıklarını söyleyen Aktoprak, şu bilgiyi verdi: “Yatırım arayışımızda çok sayıda girişim sermayesi firması ve melek yatırım ağı ile görüştük. Yatırımcılarımızın sadece finansal kaynak değil, aynı zamanda işimizi tanıtmak ve büyütmek için katkı sağlamasını istediğimiz için biz de seçici ve titiz davrandık. BTM’nin bir parçası olmanın en önemli ayrıcalıklarından biri, bu çatı altındaki pek çok firmaya erişim kolaylığımızın bulunması ve girişimcilik ekosisteminin içerisinde yer alma avantajı diyebiliriz.”

WhatsApp